Увери се, че чистото предметно стъкло, покривното стъкло и капкомерът, които ще използваш, са идеално чисти, сухи и не съдържат прах.
Постави предметното стъкло за микроскоп на чиста и суха повърхност.
Използвай пипетата, за да вземеш няколко капки от течността, която искаш да изследваш.
Внимателно стисни капкомера, така че в центъра на предметното стъкло за микроскоп да падне една капка.
Постави внимателно покривното стъкло върху капката. Първо постави единият от краищата му и след това останалата част от него. Не натискай покривното стъкло, след като го поставиш върху предметното стъкло.
Вземи това готово за употреба предметно стъкло за микроскоп и го постави внимателно на предметната маса на микроскопа.
Типичният пресен течен образец за микроскоп "живее" около 10-30 минути, преди да изсъхне. Това време може да се удължи до няколко дни чрез нанасяне на тънък слой вазелин на всички четири страни на покривното стъкло и след това покриване по обичайния начин. Следващото нещо, което трябва да направиш, е да приложиш лек натиск върху ръбовете на покривното стъкло. Тази процедура ще създаде нещо като запечатан контейнер и ще предотврати прекалено бързото изсъхване на образеца.
Това е! Твоите самостоятелно подготвени проби за микроскоп са готови! С малко време и практика ще овладееш тези техники и ще можеш да изследваш всеки обект, всяка течност, която намериш у дома или навън – обичайните ежедневни обекти изглеждат много необичайно под микроскоп! Със сигурност ще научиш много нови интересни неща за света около теб и може би дори ще разкриеш някои от неговите тайни. Тук можеш да откриеш допълнителна информация относно подготвянето на сухи и мокри проби за микроскоп, както и за техниките за оцветяване на образци. И не забравяй готовите за употреба предметни стъкла за микроскоп, които можеш да купиш и наблюдаваш директно. Успех!
Наблюдаването на микроорганизми под микроскоп е много лесно и интересно занимание! Процедурата е съвсем проста: Пробата за микроскоп трябва да бъде поставен на предметната маса на микроскопа и след това да бъде захваната със специални пружинни щипки. Но наблюдаването на проби под микроскоп изисква особено внимание, за да се увеличи образователният ефект и да се сведе до минимум вероятността от счупване.
Детайлните стъпки са:
Поставете микроскопа си върху равна повърхност. Ако микроскопът ти е оборудван с електрическо осветление, увери се, че наблизо има контакт.
За да пренасяш микроскопа си от едно място на друго, дръж едната си ръка върху стойката на тръбата, а другата – под основата на триножника. Това ще ти позволи да предотвратиш случайни изпускания и счупване на инструмента.
Ако микроскопът ти е оборудван с осветление, свържи микроскопа към източника на енергия, за да го включиш, и след това свали капачката на окуляра.
Като държиш пробата за микроскоп за краищата, постави я на предметната маса на микроскопа (покривното стъкло трябва да е отгоре). Бавно премести пробата за микроскоп така, че образецът да се намира в центъра точно под лещата на обектива на микроскопа.
Завърти револверната глава така, че лещата на обектива с най-малко увеличение (обикновено най-малката и по размер) да бъде разположена на образеца. Като използваш копчетата за груба настройка, спусни лещата на обектива колкото е възможно по-близо до пробата, но без тя да влиза в контакт с пробата. Следи процеса, като гледаш директно към предметната маса на микроскопа (не през окуляра). Това е особено важно при работа с обективи с голямо увеличение.
Погледни през окуляра, бавно отдалечи лещата на обектива от образеца, като използваш копчетата за груба настройка, докато изображението се фокусира. След това използвай механизма за фина настройка, за да постигнеш максимална острота на изображението.
Смени лещата на обектива с по-мощна, като завъртиш револверната глава. Не забравяй да следиш разстоянието между лещата на обектива и предметната маса, за да предотвратиш повреда на обектива или образеца. Повтори стъпка 5 – този път с по-голямо увеличение. Използвай този метод всеки път, когато променяш увеличението на инструмента.
Въпреки че лещите на обектива с ниско увеличение никога не достигат твърде близо до пробата, необходимо е да се следи визуално разстоянието между лещата на обектива и пробата. Обективите с високо увеличение могат лесно да се спуснат под допустимия диапазон. Това ще повреди образеца или лещата на обектива. От съществено значение е да развиеш добри навици, докато работиш с инструмента, за да предотвратиш случайно повреждане на деликатните оптични елементи.
Zoom’n’Joy
Май 2019 г.
Забранява се всяко възпроизвеждане на материала с цел публична публикация във всякаква информационна среда и във всякакъв формат. Можете да реферирате към тази статия с активна връзка към zoom-n-joy.bg.
Производителят си запазва правото да прави промени на цените, гамата продукти и спецификациите им или да преустанови предлагането на продуктите без предварително уведомление.